Geleneksel El Sanatları Online Satış Web Sitesine HOŞGELDİNİZ!

HASAN RIZA HATTI MUSHAF-I ŞERİF

3.500,00 TLKDV Dahil
0 Yorum

Sultan V. Mehmed Reşad’ın Osmanlı tahtına geçtikten sonra türbesinde tilavet edilmek üzere büyük boy olarak yazdırılan Kur’ân-ı Kerîm, Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi’nde korunan Hasan Rızâ Hattı Mushaf-ı Şerîf'in orij

Stok Durumu : 2 Adet
GES Ürün Kodu : YEKB000102
Hazırlayan : Hasan Rıza Hattı
Konusu : Kuran-ı Kerim
Basım Yılı : 2018
ISBN : 978-975-17-4014-4
Ebatlar :
Sayfa Sayısı : 756 Sayfa
Kapak Kağıt : Cilt
İç Kağıt : Kuşe
Ağırlık : 10 Kg.
Yöresi / Açıklama :
KDV Oranı : 0 %
Stok Durumu : 2 Adet

Sultan V. Mehmed Reşad’ın Osmanlı tahtına geçtikten sonra türbesinde tilavet edilmek üzere büyük boy olarak yazdırılan Kur’ân-ı Kerîm, Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi’nde korunan Hasan Rızâ Hattı Mushaf-ı Şerîf'in orijinal ebadında ve hakiki deri ciltli tıpkıbasımıdır.

Sülüs, celî ve ta‘lik hatlarıyla yazdığı pek çok eserle tanınan ve özellikle Osmanlı dönemi yazma eserlerinde sıklıkla kullanılan nesih yazı stilinin en güzel örneklerini veren Hattat Hasan Rızâ Efendi’nin asırlık Mushaf-ı Şerîf’inin tıpkıbasım çalışmaları daha önce hiç denenmemiş tekniklerle yapılmıştır.

Görüntüleme, baskı öncesi hazırlık ve baskı süreçleri iki yıllık titiz bir çalışmayla tamamlanan Hasan Rızâ hattı Mushaf-ı Şerîf’in tıpkıbasımında, eserin bugünkü halini en uygun biçimde yansıtmak amaçlanmıştır. Bu kapsamda, tamamıyla sabit renkler kullanmak yerine, eserde uzun yıllar içinde meydana gelen yıpranmaların ve deformasyonların tezyinat ve sayfa zeminlerinde neden olduğu renk geçişlerini, çeşitli leke ve izleri aslına en uygun biçimde yansıtabilmeyi mümkün kılan özel bir baskı yöntemi (multicolor tekniği) benimsenmiş, böylece daha geniş bir renk spektrumunda renk ayrımı gerçekleştirilmiştir. Kapaktaki muhtelif doku ve renk değişikliklerinin de aynıyla yansıtılması hedeflenmiş, buna en uygun malzeme ve baskı tekniklerinden yararlanılmıştır. Ayrıca kapak baskısında klasik ciltleme usulünde kâtı‘ olarak bilinen yöntem kullanılmış, böylece kapak tezyinatındaki kademeler eserin aslına en uygun biçimde yansıtılabilmiştir.

Taksit Toplam
Tek Çekim 3.500,00 TL
3 Taksit 3.500,00 TL
5 Taksit 3.500,00 TL
7 Taksit 3.500,00 TL
9 Taksit 3.500,00 TL
 
#
Tamam