Geleneksel El Sanatları Online Satış Web Sitesine HOŞGELDİNİZ!

FEZAİLİ KUDÜS

20,00 TLKDV Dahil
0 Yorum

Şeyhülislam Sa‘dî Çelebi’nin talebesi olan Ni‘metullah Çelebi, Kânûnî Sultan Süleyman’ın Kudüs’te gerçekleştirdiği imar faaliyetlerine kâtiplik vazifesiyle nezaret etmiştir. Buradaki gözlemlerini Kudüs’ün tarihi ve faziletle

Stok Durumu : 1 Adet
GES Ürün Kodu : YEKB000098
Ebatlar : CM.
Cinsi :
Tekniği :
Hammaddesi :
Kullanım Alanı :
Üretim Yeri :
Ağırlık : 1,02 Kg.
Yöresi / Açıklama :
KDV Oranı : 0 %
Stok Durumu : 1 Adet

Şeyhülislam Sa‘dî Çelebi’nin talebesi olan Ni‘metullah Çelebi, Kânûnî Sultan Süleyman’ın Kudüs’te gerçekleştirdiği imar faaliyetlerine kâtiplik vazifesiyle nezaret etmiştir. Buradaki gözlemlerini Kudüs’ün tarihi ve faziletleri hakkında derlediği bilgiler ile harmanlayan müellif, Fezâyil-i Kuds ismini verdiği eserini kaleme almıştır.

Manzum olan eserde Kudüs’ün Sâm b. Nûh tarafından inşası, Hz. Dâvud ve Hz. Süleyman devirlerinde Mescid-i Aksâ’nın bina edilmesi, Danyal ve Yahyâ peygamberlerin Beytü’l-Makdis’e hizmetleri bahislerinin ardından, Ebû Ubeyde b. Cerrah’ın Kudüs’ü fethi, Hz. Ömer, Abdülmelik b. Mervan ve Selahaddin Eyyûbî’nin bölgedeki hizmet ve faaliyetleri anlatılmaktadır. Metnin en özgün kısmı diyebileceğimiz Kânûnî’nin imar faaliyetleri ile ilgili bölümde ise Kudüs’e su getirilmesi, surun inşası, Mescid-i Aksâ ve Kubbetü’s-Sahrâ’nın tamiri konuları tafsilatlı ve edebî bir dille işlenmiştir. İmar öncesi Kudüs’ün genel durumu hakkında da bilgiler içeren eser, müşahedeye dayalı içeriği ile Osmanlı Kudüs’ü hakkında tarihî bir vesîka niteliğindedir.

Yazma Eser Uzmanları Yasin Coşkun ve Menderes Velioğlu tarafından, Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi, Fatih Koleksiyonu, 04446 numaralı yazma nüsha esas alınarak yayına hazırlanan Fezâyil-i Kuds, söz konusu nüshanın tıpkıbasımı eşliğinde okuyucunun istifadesine sunulmuştur.

Taksit Toplam
Tek Çekim 20,00 TL
3 Taksit 20,00 TL
5 Taksit 20,00 TL
7 Taksit 20,00 TL
9 Taksit 20,00 TL
 
#
Tamam