Geleneksel El Sanatları Online Satış Web Sitesine HOŞGELDİNİZ!

EL FİHRİST

60,00 TLKDV Dahil
0 Yorum

el-Fihrist, İslâm tarihinin ilk dört asrındaki ilmî, edebî ve fikrî faaliyetlerin sistematik bir biçimde sunulduğu bibliyografik bir eserdir.

Stok Durumu : Çok yakında stoklarımızda
GES Ürün Kodu : YEKB000145
Ebatlar : CM.
Cinsi :
Tekniği :
Hammaddesi :
Kullanım Alanı :
Üretim Yeri :
Ağırlık : 1,796 Kg.
Yöresi / Açıklama :
KDV Oranı : 0 %
Stok Durumu : Çok yakında stoklarımızda
el-Fihrist, İslâm tarihinin ilk dört asrındaki ilmî, edebî ve fikrî faaliyetlerin sistematik bir biçimde sunulduğu bibliyografik bir eserdir. Eserin müellifi olan Muhammed b. İshak en-Nedîm (ö. 995), Bağdat’ta ilim ve kültür hayatının son parlak devrini görmüş, kitapçılık ve nedimlik yapmış, devrin büyük âlimlerinden okumuş ve kitaplar yazmıştır. Eser Muhammed b. İshak’ın zamanımıza ulaşan tek eseridir. Müellif, Bağdat ve civarındaki kitap tüccarlarında gelip-geçen kitapları, Halife Me’mûn’un kütüphanesindeki eserleri, Ali b. Ahmed el-Umrânî’nin, Muhammed b. Hüseyin b. Ebî Ba‘râ’nın kütüphanelerini ve diğer özel koleksiyonları görmüş, âlimlerin ağzından eserleri hakkında bilgi almıştır. İslâm tarihinin ilk dört asrında Arapça yazılan ve diğer dillerden Arapça’ya çevrilen eserlerin ve müelliflerinin kısa bir envanteri olan eser on makale üzerine tertip edilmiştir. Her makale fenlere ayrılmış ve yine her makale ve fende müellifler ve eserleri anlatılırken büyük ölçüde kronolojik sıraya uyulmuştur.
İlk dönem İslâm âlimleri tarafından kaynak olarak kullanılan ve günümüzde de önemli başvuru kaynaklarından biri olarak kabul edilen el-Fihrist, Prof. Dr. Ramazan Şeşen tarafından Türkçe’ye çevrilmiş ve Dr. Abdülkadir Coşkun editörlüğünde 2019 yılında yayımlanmıştır.
Taksit Toplam
Tek Çekim 60,00 TL
3 Taksit 60,00 TL
5 Taksit 60,00 TL
7 Taksit 60,00 TL
9 Taksit 60,00 TL
 
#
Tamam