Geleneksel El Sanatları Online Satış Web Sitesine HOŞGELDİNİZ!

TUHFETÜ'T-TÜRK

20,00 TLKDV Dahil
0 Yorum

Stok Durumu : 7 Adet
GES Ürün Kodu : YEKB000116
Ebatlar : CM.
Cinsi :
Tekniği :
Hammaddesi :
Kullanım Alanı :
Üretim Yeri :
Ağırlık : 0,45 Kg.
Yöresi / Açıklama :
KDV Oranı : 0 %
Stok Durumu : 7 Adet
XIV. asır ulemasından Necmeddin et-Tarsûsî (ö. 1357) iyi bir tahsil görmüş ve yaşadığı bölgede “Şam Hanefilerinin Şeyhi” unvanıyla anılmıştır. İlmiyede en yüksek pâyelerden biri olan kâdı’l-kudatlık vazifesini ifa eden ve çeşitli eserleri bulunan Tarsûsî, siyasetname tarzında Tuhtefü’t-Türk Fî Mâ Yecibu Yu'mele Fi'l-Mülk adlı bir eser kaleme almıştır.
Tarsûsî bu eseri temelde hükümdarların mülklerini en iyi şekilde koruyabilmeleri için dikkat etmeleri gereken hususları açıklamak niyetiyle telif etmiştir. Eserine Tuhtefü’t-Türk adını vermesinin bir diğer sebebi de hükümdarlık için Kureyşîlik şartının gerekli olmadığını ve Türklerin bu vazifeye elverişli olduklarını göstermektir. Eserde ele alınan diğer konular arasında devlet kademesinde görev alacak kişilerin seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar, hükümdarın adaleti sağlaması ve zulme mâni olması, kâtiplerde aranan özellikler, kadı ve muhtesiplerin sorumlulukları ve devlete isyan gibi hususlar zikredilebilir.
Türkiye Yazma Eserler Kurumu bünyesinde başlatılan “İslâm Siyaset Düşüncesi Projesi” kapsamında yayımlanan Tuhfetü’t-Türk, çok sayıda nüshanın tahkiki yapılarak hem tercüme hem de Arapça metin bir arada verilmek suretiyle Muhammed Usame Onuş tarafından neşre hazırlanmıştır.

 

Taksit Toplam
Tek Çekim 20,00 TL
3 Taksit 20,00 TL
5 Taksit 20,00 TL
7 Taksit 20,00 TL
9 Taksit 20,00 TL
 
#
Tamam