Geleneksel El Sanatları Online Satış Web Sitesine HOŞGELDİNİZ!

EŞ-ŞEKA İK

55,00 TLKDV Dahil
0 Yorum

Taşköprülüzâde Ahmed Efendi’nin (ö.

Stok Durumu : 6 Adet
GES Ürün Kodu : YEKB000143
Ebatlar : CM.
Cinsi :
Tekniği :
Hammaddesi :
Kullanım Alanı :
Üretim Yeri :
Ağırlık : 1,54 Kg.
Yöresi / Açıklama :
KDV Oranı : 0 %
Stok Durumu : 6 Adet
Taşköprülüzâde Ahmed Efendi’nin (ö.968/1561) vefatından üç yıl önce, 965 yılında Arapça olarak kaleme aldığı eş-Şakâ’iku’n-Nu‘mâniyye fî Ulemâi’d-Devleti’l-Osmâniyye adlı meşhur eser Osmanlı ulema, meşayıh ve bilginleri hakkındaki ilk ciddî biyografi sözlüğüdür. Osmanlı devletinin kuruluşundan telif tarihine kadar her padişah döneminin ayrı bir tabakada incelendiği eserde, on tabakada 371 âlim ve 150 şeyh toplam 521 kişinin biyografisi, ölüm tarihlerine göre sıralanarak verilmiştir. Ulema arasında dönemin düşünür ve hekimleri de yer almıştır. Şahısların öğrenimleri, mesleki kariyerleri, talim ve irşad faaliyetlerinin yanı sıra eserlerine de yer verilmiştir.
Eser yazılır yazılmaz yoğun bir istinsah faaliyetine konu olmuş ve müellifin hayatında onun izniyle birkaç defa tercüme edilmiştir. Yazarın vefatından sonra da esere onun bıraktığı yerden itibaren devam eden ve birbirini tamamlayan müteselsil zeyiller yazılmıştır.
Başkanlığımızın Şakâ’ik-ı Nu‘mâniyye Çeviri ve Zeyilleri Projesi’nin ana metni olarak yayınlanan bu çalışmada Taşköprülüzâde’nin hayatta olduğu dönemde istinsah edilen ve bizzat mukabelesine nezaret ettiği bilinen Arkeoloji Müzesi Kütüphanesi’ndeki nüsha esas alınmış, diğer nüshalarla da karşılaştırılarak çevirisi ile birlikte eser, Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu tarafından okuyucuların istifadesine sunulmuştur.
Taksit Toplam
Tek Çekim 55,00 TL
3 Taksit 55,00 TL
5 Taksit 55,00 TL
7 Taksit 55,00 TL
9 Taksit 55,00 TL
 
#
Tamam