Geleneksel El Sanatları Online Satış Web Sitesine HOŞGELDİNİZ!

TERCÜME-İ TEVARİH-İ MÜLÜK-İ NEVAYİ

22,00 TLKDV Dahil
0 Yorum

Tercüme-i Tevârih-i Mülûk’ün tenkitli metni neşir için esas kabul edilen üç nüsha mukayese edilerek geniş bir dil incelemesi ve ayrıntılı bir dizin-sözlükle birlikte Dr. Hilal Oytun Altun tarafından hazırlanmıştır.

Stok Durumu : 8 Adet
GES Ürün Kodu : YEKB000165
Ebatlar : CM.
Cinsi :
Tekniği :
Hammaddesi :
Kullanım Alanı :
Üretim Yeri :
Ağırlık : 0,75 Kg.
Yöresi / Açıklama :
KDV Oranı : 0 %
Stok Durumu : 8 Adet

Türk dil ve edebiyat tarihinin en büyük şahsiyetlerinden olan Ali Şîr Nevâyî’nin (ö. 906/1501) 15. asrın sonlarında Çağatay Türkçesiyle kaleme aldığı Tevârîh-i Mülûk-i Acem, yazılışının üzerinden yüz yıl geçmeden Fenâyî tarafından Osmanlı Türkçesine aktarılmıştır. Nevâyî'nin yazmayı planladığı dünya tarihinin ikinci bölümünü oluşturan eser; Hz. Âdem’den, Hz. Ömer’in hilafet devrinde Sâsânîlerin yıkılışına kadar İran'da hüküm sürmüş hanedanları konu almaktadır. Pîşdâdîler, Keyânîler, Eşkânîler ve Sâsânîler olarak dört tabakaya taksim edilen ve tarihî şahsiyetler ansiklopedisi şeklinde düzenlenmiş olan eseri Fenâyî, her bakımdan aslına oldukça sadık bir şekilde Osmanlı Türkçesine aktarmıştır.
Türk ve dünya kütüpha­nelerinde yedi yazma, bir matbu nüshası bulunan Tercüme-i Tevârih-i Mülûk’ün tenkitli metni neşir için esas kabul edilen üç nüsha mukayese edilerek geniş bir dil incelemesi ve ayrıntılı bir dizin-sözlükle birlikte Dr. Hilal Oytun Altun tarafından hazırlanmıştır.

 

Taksit Toplam
Tek Çekim 22,00 TL
3 Taksit 22,00 TL
5 Taksit 22,00 TL
7 Taksit 22,00 TL
9 Taksit 22,00 TL
 
#
Tamam